Co znamená emise dluhopisů?

on . Posted in Spoření

Potřebujete do své firmy dostat co nejrychleji dostatečné množství kapitálu na její rozvoj, ale chybí vám patřičné rezervy? Není nic snadnějšího než jít do emise dluhopisů. Jedná se o podobnou službu, jakou jsou kupříkladu úvěr v bance, případně leasing, ale v mnoha ohledech daleko výhodnější. 

Výsledek obrázku pro obligace

 

Možná, že jste se s tímto pojmem již setkali, ovšem v souvislosti s velkými korporacemi. Ano, emise dluhopisů jsou pro velké národní i nadnárodní společnosti velice atraktivní, a to i když je potřeba zaplatit vcelku nekřesťanské poplatky. I tak se ale vyplatí do toho jít. Existuje pro to celá řada důvodů.

Proč toho využít?

I když jsou bankovní poplatky v tomto případě většinou opravdu vysoké, nejde o vyhozené peníze. V současnosti totiž každému zájemci o emisi dluhopisů hrají do karet až výjimečně nízké úrokové sazby.

Také můžete tímto způsobem získat více financí než běžnou půjčkou, u kterých se banky chovají poměrně nekompromisně a zkoumají u společnosti první i poslední a v případě, že se jim nebude líbit některý z mnoha relevantních, ale i nepříliš podstatných údajů, výše půjčky může být i poloviční od toho, co jste původně žádali. 

Rozhodně je velkým pozitivem i snížená administrativa. Banky chtějí vidět všechny potřebné dokumenty ještě před podepsáním úvěru, což je pochopitelné, ale zároveň většinou požadují i pravidelné výkazy v době, kdy už úvěr užíváte, a to je často dost obtěžující a únavné. U emisí dluhopisů je tato zátěž snížena na minimum.

Co je potřeba splňovat?

Emise dluhopisů jsou v současnosti pro některé firmy daleko výhodnější než standardní bankovní půjčka, ale ne každá společnost na ni dosáhne. K tomu, abyste takto získali peníze, musíte splňovat několika zásadních podmínek.

Zkušenost, spolehlivost a bezúhonnost jsou tři základní předpoklady, jak na dluhopisy dosáhnout. To však není všechno. Rovněž musíte mít svůj investiční záměr zpracován do poledního detailu. Čím podrobněji bude záměr popsán, tím spíše se k dluhopisům dostanete. Bude vás to možná stát pár bezesných nocí, ale v konečném důsledku se vám práce navíc rozhodně vyplatí.

Přehled emisí dluhopisů naleznete například na stránce https://ceskedluhopisy.cz/